„Cenzura internetu přichází!“ a podobné bombastické titulky jste mohli v poslední době vidět v řadě médií díky kauze, kdy Ministerstvo financí plánuje zavést blokaci některých webových stránek souvisejících s hazardem.

Problém je, že o zařazení stránky na tento „blacklist“ rozhoduje samo ministerstvo, tedy úředník (který je zkorumpovatelný) a ne nezávislý soud, jak je tomu například v sousedním Německu. Další problém spočívá v tom, že zákon je nesmírně špatně formulovaný a nedefinuje přesné požadavky na ISP a ten asi nejhorší problém je, že je to celé úplně k ničemu.

V souvislosti s tím se mnoho lidí začalo zajímat o to, jak případnou blokaci obejít. Možností je mnoho, takže se ně pojďme podívat:

TorBrowser

O tomto prográmku jsem se zmínil v článku Deepweb vs daknet. Je to prohlížeč využívající anonymní síť Tor a díky přesměrování provozu na servery mimo ČR blacklist obejde. Použití programu je legální a pokud váš poskytovatel připojení Tor neblokuje, tak máte vyhráno. Navíc jste při jeho použití téměř nevysledovatelní… Jediným problémem sítě Tor je nižší přenosová rychlost, takže není vhodná ke stahování větších souborů.

1

Stahovat můžete zde: https://www.torproject.org/projects/torbrowser.html.en

VPN

Je služba, kterou používají například firmy, aby mohli zaměstnanci pracovat i mimo kancelář. Díky VPN serveru se tak můžete šifrovaným tunelem připojit odkudkoliv například do své domácí sítě a přistupovat ke svému PC, nebo do sítě jiné, například nějaké veřejné v zahraničí. VPN si můžete rozjet doma zdarma, na internetu je mnoho návodů jak na to, tuto možnost mají poslední dobou i některé cenově dostupné routery. V tomto případě je ale nutné použít nějakou VPN vedoucí do zahraničí a to už je poměrně často zpoplatněno. Přehled často používaných a důvěryhodných VPN naleznete například zde: https://torrentfreak.com/vpn-anonymous-review-160220/

 

VPN_explained_transparent_grey

Dejte si však pozor na to, aby poskytovatel VPN neuchovával záznamy o připojení, díky kterým by Vás bylo možné dotrasovat. S tím souvisí i prohlížeč Opera, který od developement verze 38 nabízí „VPN“ zdarma. Technicky to není VPN, ale proxy server pro prohlížeč. Je zdarma a zatím neomezená. Bohužel zatím generuje každému browseru unikátní ID, takže není úplně anonymní, ale na obejití našeho blacklistu to bude bohatě stačit. Stahovat můžete zde: https://www.opera.com/cs/developer

Alternativní DNS

DNS servery převádí domény na IP adresy a obráceně, Čeští poskytovatelé internetu tedy nejspíše použijí tuto nejjednodušší možnost, aby blokovali stránky, které si Ministerstvo financí usmyslí a splnili tak zákonnou povinnost. Stačí tedy na svém PC nebo routeru nastavit/změnit DNS vašeho poskytovatele za jiné, například Googlí servery s IP adresami 8.8.8.8 a 8.8.4.4 nebo OpenDNS 208.67.222.123 a 208.67.220.123.

2016-05-31_131819

Postup pro změnu DNS ve Windows můžete najít například zde: http://windows.microsoft.com/cs-cz/windows/change-tcp-ip-settings#1TC=windows-7

Pro OSX zase zde: https://support.apple.com/cs-cz/HT203244

Pokud přistupujete z mobilního zařízení či tabletu, je nutné změnit nastavení DNS na svém routeru. Více informací naleznete v jeho manuálu či na stránkách výrobce.