‎Messenger on the App Store

Description

Group video calls, voice calls, text messaging and more!

Be together whenever, with our free* all-in-one communication app, complete with unlimited text, voice, video calling and group video chat features.

CROSS-APP MESSAGING AND CALLING
Connect with your Instagram friends straight from Messenger. Simply search for them by name or username to message or call.

VANISH MODE
Send messages that only last for a moment. Opt in to use vanish mode where seen messages disappear after you exit the chat.

PRIVACY SETTINGS
New privacy settings let you choose who can reach you, and where your messages are delivered.

CUSTOM REACTIONS
Lost for words? You can customise your reactions, with lots more emojis to choose from.

CHAT THEMES
Choose from fun themes and colours, such as Tie-dye or Love, to make your chats more personal.

WATCH TOGETHER
Watch videos, tv programmes and films with your friends over Messenger video chat and Rooms when you can't be together. Capture every moment and reaction in real time.

GET THE GROUP TOGETHER WITH ROOMS
Send a link to group video chat with anyone, even if they don't have Messenger. Host up to 50 people with no time limits.

FREE* VIDEO CALLS TO STAY CONNECTED
Keep your friends and family close with unlimited live video chatting. Host group video calls with up to eight people, with high-quality audio, high-definition video and interactive video features such as face filters.

UNLIMITED FREE* TEXT AND PHONE CALLS
Skip exchanging phone numbers and simply send a message to your Facebook friends, even if they're across the world. Enjoy high-quality voice and text messaging on mobile, tablet and desktop.

TURN OFF THE LIGHTS IN DARK MODE
Give your eyes some rest with a sleek new look that darkens the colours of the chat interface.

RECORD AND SEND VOICE AND VIDEO MESSAGES
When text just won't cut it, just hit record and send. Say, sing, show or shout it out loud.

EXPRESS YOURSELF WITH STICKERS, GIFS AND EMOJIS
Use custom stickers to show your creative side. You can even add effects and filters to video calls.

SEND FILES, PHOTOS AND VIDEOS
There's no limit to the number of files you want to share with your friends.

PLAN AND MAKE IT HAPPEN
Make plans to get together with polls and more. Suggest a meeting spot or tell friends where you are by sharing your location with just a few taps.

SEND MONEY SECURELY AND EASILY (within US only)
Send and receive money securely and easily with friends and family directly in the app by adding your debit card, PayPal account or reloadable prepaid card (single-source cards eligible for sending money only).

CHAT WITH BUSINESSES
Easily connect with your favourite businesses to make reservations, get customer support, find deals and more.

COMPATIBLE ACROSS PLATFORMS
Chat with friends across an array of devices, such as desktop, Portal and others.

Privacy Policy: https://www.facebook.com/about/privacy/

LEARN MORE about Messenger texting and group video chat at: http://messenger.com

* Data rates apply

Some Messenger features may not be available in your country or region.

What’s New

Version 308.0

We update our app regularly to make it even better for you to easily connect to the people that matter. Update to the latest version to get all the new features and improvements. This release includes:

- New TV/Movies to Watch Together. Grab your favourite snacks and message your friends!

- fixes for crashes within calling experiences

- improvements to video calling quality

Have a question? Tap Help in the Messenger app or visit facebook.com/help/messenger-app

Ratings and Reviews

4.0 out of 5
29.2K Ratings

29.2K Ratings

Chrispinoo ,

SAME PROBLEM!

I’m actually having the exact problem. Sometimes it worked when I simply deleted the app from my phone and then installed it back on. However, for the first time I could go into a conversation and see every image, video or basically any media that have been sent over time. But then, for example, when I close the app and return after some time, the same problem gets back and it’s the same how it was before I did the process of reinstalling of Messenger. Moreover, there’s this issue where it just doesn’t show me if the person is typing or not. I don’t know if that’s a new update “feature” or if that’s another bug it has. So, Please please, have a look at this as it’s starting to be really annoying! Many thanks!

serbji ,

PROBLEM!

Hello I like the app, BUT. There is some problems on Apple devices, some sended photos not showing up they are shown like blank darker square (in this case sometimes they "load" after few minutes) and in other ir shows "message is not available" .

I am sure that the message isn't deleted and I have to look at the picture on other device like iPad for example. And it is not problem just one device, it sometimes happend on my ipad and I have to switch to iPhone ti see it (and vice versa) .... ot os not by the connection or storage, it happens on Wi-Fi same as on LTE and it is not problem with my account my iPhone X, iPad PRO, iPhone 12 Pro MAX, and my GF's new iPhone SE (2) doing it too.

Please can you check it out? It's little anoying. Thanx.

Sofie Šestáková ,

my opinion

hey!! i've been using this app and it's really good, but I have one problem. every time someone sends me voice message i can't play it. it says “Attachment not available. The attachment may have been removed, or the user did not have sufficient rights to share it with you.” or something like that (sorry if it's wrong, i used google translator). but when i ask my friends they tell me it was not removed and they can see it. please help. but otherwise, it's great app. have a nice day.

App Privacy

The developer, Facebook, Inc., indicated that the app’s privacy practices may include handling of data as described below. For more information, see the developer’s privacy policy.

Data Linked to You

The following data may be collected and linked to your identity:

 • Health & Fitness
 • Purchases
 • Financial Info
 • Location
 • Contact Info
 • Contacts
 • User Content
 • Search History
 • Browsing History
 • Identifiers
 • Usage Data
 • Sensitive Info
 • Diagnostics
 • Other Data

Privacy practices may vary based on, for example, the features you use or your age. Learn More

Supports

 • Family Sharing

  Up to six family members will be able to use this app with Family Sharing enabled.

More By This Developer

You May Also Like

Messenger od Facebooku je velmi populární aplikace a v poslední verzi přináší dlouho očekávanou a hlavně užitečnou funkci, kterou se naučila nejspíše od svého příbuzného – aplikace WhatsApp. Nově totiž umožňuje posílat Tajné zprávy – stačí vytvořit speciální konverzaci se svými přáteli.

Tato Tajná konverzace bude fungovat jen na jednom Vámi autorizovaném zařízení na kterém ji aktivujete – to znamená, že pokud tajnou konverzaci začnete v Messengeru na telefonu, na PC se Vám nezobrazí.

img_0683

I obyčejné konverzace jsou podle slov Facebooku bezpečné, ale Tajné konverzace jsou šifrované end-to-end, což znamená, že příslušné dešifrovací klíče se nacházejí jen a pouze na těchto dvou zařízeních. Do obsahu konverzací by tak neměli mít přístup ani roboti Facebooku. Myslím, že aplikaci WhatsApp to pěkně zatopí – odpadá tak jeden z důvodů, proč si jí mnoho lidí instalovalo. Messenger jde navíc ještě dál a přidává možnost časovaných zpráv – zprávě v konverzaci můžete nastavit časový interval, po jehož uplynutí od zobrazení dojde ke smazání dané zprávy (ne celé konverzace). Tuto funkci jste mohli vidět v seriálu mr. Robot kde k tomuto účelu používali aplikaci Wickr.

To se může hodit nejen pro informace, které nemá nikdo vidět, ale například i pro žhavé fotky od vaší milenky 🙂 Jakmile se fotografie (či zpráva) zobrazí, začne odpočet času a fotografie pak zmizí, respektive se stane nečitelná.

Další užitečnou funkcí Tajných konverzací je fakt, že na uzamčené obrazovce se nikdy neukazuje kdo a co vám přes Messenger píše. Nehrozí tak situace, že někdo kdo vidí Váš telefon na stole si může kus zprávy přečíst. Pokud tuto funkci ještě nemáte pro messengery a podobné appky vypnutou, nemusíte mít strach – Vaše konverzace budou opravdu tajné. V Tajných konverzacích můžete posílat zprávy, obrázky a samolepky stejně jako v běžných zprávách. Zatím není možné používat šifrované skupinové konverzace, posílat soubory, videa a provádět hlasové hovory a videohovory.

Jak konverzace aktivovat?

Tajné konverzace zatím nefungují úplně všem. Facebook funkci ještě testuje a dolaďuje poslední detaily – prakticky se tak jedná o veřejný test.

1.) Aby vám novinka fungovala, musíte Messenger aktualizovat na nejnovější verzi a Tajné konverzace musíte mít aktivní jak vy, tak i druhá strana, se kterou si píšete.

2.) Konverzace aktivujete v pravém dolním rohu v menu Já  – kde najdete nastavení svého účtu. Zde je potřeba Tajné konverzace zapnout.

img_0687

3.) Následně je třeba Ťuknout na jméno kontaktu a šipku > v horní části okna.

img_0686

4.) Zobrazí se detaily kontaktu, se kterým chcete komunikovat a v menu se ukáže možnost Tajná konverzace.

img_0685

5.) Pokud druhá strana nemá poslední verzi aplikace, budete o tom informováni a můžete svého známého či milenku popohnat, aby appku zupdatovali na poslední verzi.

img_0684

Pokud chcete poslat časovanou zprávu, kliknutím na ikonu odpočtu nad tlačítem Like (palec) nastavíte interval, po kterém se zpráva smaže – od 5 sekund až po 24 hodin.img_06841

Poslední verzi aplikace pro iOS můžete stahovat z appstoru:

‎Messenger
‎Messenger
Developer: Facebook, Inc.
Price: Free
 • ‎Messenger Screenshot
 • ‎Messenger Screenshot
 • ‎Messenger Screenshot
 • ‎Messenger Screenshot
 • ‎Messenger Screenshot
 • ‎Messenger Screenshot
 • ‎Messenger Screenshot
 • ‎Messenger Screenshot
 • ‎Messenger Screenshot
 • ‎Messenger Screenshot
 • ‎Messenger Screenshot
 • ‎Messenger Screenshot
 • ‎Messenger Screenshot
 • ‎Messenger Screenshot
 • ‎Messenger Screenshot
 • ‎Messenger Screenshot

Verzi pro Android stahujte z Google Play:

Doufám že se Vám návod líbil a bude užitečný, přeji hodně štěstí s Tajnými konverzacemi a bezpečnosti a paranoie zdar!

PS: Díky Buchtičovi za společné testování a souhlas se zveřejněním jeho rozmazaného xichtu na screenshotech 🙂 Více o něm na jeho blogu!

Pomohl Vám článek?

Tak mi kupte kafčo!