On-line kurz IT bezpečnosti

📅  15.10.2020  📅

Tento rychlokurz by měl absolvovat každý uživatel počítače, mobilu či tabletu. Lidskou formou Vás zasvětím do základů IT bezpečnosti, seznámím Vás s riziky a samozřejmě poradím, jak se jim vyhnout. Probereme si hackerské techniky tak, abyste viděli, jak je jednoduché je použít i jak se jim bránit.

Kurz je rozdělen do několika oblastí, podle problémů, se kterými se běžná česká domácnost setkává. Prostor bude samozřejmě i pro Vaše dotazy, takže pokud Vás zajímá něco, co v osnově nevidíte, neváhejte se zeptat.

🎣 Podvodné praktiky 🎣

V této části se naučíme rozeznat podvodné weby, falešné kampaně na výhodné zboží a e-maily, které mají za cíl z Vás vylákat informace, nebo nějakou tu korunu.

Proto si popíšeme, co je to sociální inženýrství a naučíme se mu bránit. Protože velká část těchto podvodů vede k nějaké platbě, řekneme si, jak poznat podvodný e-shop a jak bezpečně na internetu platit.

Představu o tom, jakým stylem je kurz veden, si můžete udělat třeba v tomto videu:

V kurzu se pak ale samozřejmě věnuji i dalším tématům. Mezi ně patří zejména tato.

🔐 Hesla a zabezpečení účtů 🔐

Vytvářet rozumná hesla a používat správce hesel není žádná věda, ale bohužel stále se najde mnoho lidí, která má hesla velmi slabá a používá jedno heslo pro přihlášení k více službám. Proč to nedělat a jak se z toho nezbláznit, to bude obsahem této kapitoly.

Aby útočníci neměli naše hesla a data naservírované v internetu jako na stříbrném podnose, je potřeba je šifrovat. Šifrování je běžnou součástí komunikace, například když se přihlašujete do banky. Je ale dobré šifrovat i důležitá data v počítači, nebo celý disk u notebooku, pro případ že by Vám jej někdo ukradl. A hesly to nekončí, pro důležité služby, jako třeba zmiňované bankovnictví, nebo e-mail, by se měla použít další autentifikační metoda. Zní to složitě? Nebojte, může jít o obyčejnou SMS na mobil, která doplní ověřovací metodu a místo Vás se tak nepřihlásí někdo jiný.

🕵️‍♂️ Ochrana soukromí 🕵️‍♂️

Popovídáme si o tom, jak používat sociální sítě obezřetně, které fotky není vhodné sdílet veřejně a proč, řekneme si i něco o ochraně soukromí našich dětí a nejbližších. Informace, které o sobě (ne)vědomky sdělujete, mají velkou váhu a já Vám ukážu, jak se proti Vám dají zneužít. Řekneme si i něco o tom, jak dbát na své soukromí a identitu, případně jak vymazat nebo spravovat svou digitální stopu.

🛡️ Bezpečnostní programy 🛡️

V poslední části si řekneme něco o tom, co dokáže malware, proč používat a co zvládne antivirový program a na co už je krátký, a také jak a chránit svá mobilní zařízení.

Jak se přihlásit?

Ke kurzu je možné se přihlásit přes web Naučmese.cz. Přímo na tento kurz  se přihlásíte tlačítkem níže.


 

🎞️ Jak být na internetu v bezpečí – videokurz 🎞️

Výhody proti klasickému kurzu?
📅 Žádný pevný termín 📅
🕚 Dostupný 24/7, 365 dní v roce 🕚
🌐 K dispozici kdekoliv, kde máte internet 🌐
⏰ Můžete kdykoliv přerušit a vrátit se, až bude čas ⏰

K dispozici jako předtočený videokurz, opět dostupný na Naučmese.cz.