V minulém článku „Jak Androiďák k iPhonu přišel“ jsem se s Vámi podělil o to, jak jsem se kol a kolem dostal k iPhonu a popsal jsem také první, poměrně nepříjemný problém, který jsem s ním musel řešit. Po vydání článku jsem se připravoval na to, že si budu poznamenávat problémy, které po přechodu řeším a sepíšu o nich samostatný článek. To bych ale bohužel neměl o čem psát.

Opravdu mě to překvapilo, ale problémem s gmailem všechny potíže skončily. Ano, pár drobností jsem řešil, ale to nejsou problémy, ale spíš neznalost systému. Takže aspoň to málo, na co jsem narazil:

1.) Musel jsem si zgooglit jak zadat PIN k simkartě, pokud výzvu na zadání při spuštění telefonu odmítnete. Stačí přejít do „Nastavení“,  přejít do kategorie „Telefon“ a potom kliknout na „PIN SIM karty“. Ukáže se známý dialog a můžete PIN dodatečně zadat.

iphone_sim_pin_hero

2.) Pro čtení ebooků, v tomto případě iBooků je doporučenou používat formát *.pdf. Formáty jako mobi,epub a podobně výchozí aplikace neumí. Pokud si knih stáhnete více v *.zipu, je potřeba stáhnout nějaký program, který archiv rozbalí. Já zvolil hned první nabízený – iZip. Aplikace archiv rozbalí a pak musíte zvolit, v jaké aplikaci soubor otevřít – v tomto případě v iBooks.

3.) iTunes – ano, je to tak, pokud chcete cokoliv do iPhonu nakopírovat, tak jedině přes tenhle prográmek. Na linux není, takže si ho užijí jen mekaři nebo widláci. Není těžké se v něm zorientovat a kopírovat přes něj hudbu, videa, knihy, ale co jsem fakt nepobral, proč přes něj sakra nejdou spravovat fotky?! Na to si musíte nainstalovat iCloud, kterej Vám je synchronizuje do složky, která se tváří jako namapovaný disk – takhle se to chová ve Windows. Na macu je to samozřejmě jednodušší a synchronizace je víc easy.

4.) Screenshot obrazovky vytvoříte současným stiskem tlačítek pro zapnutí „Power“ a kulatého tlačítka „Domů“.

A to je asi tak vše. Na všechny tyto „potíže“ stačily čtyři rychlé dotazy na googlu a odpověď byla hned na světě. Jinak všechny ostatní aplikace používám běžným způsobem, na jakýkoliv jiný problém jsem (zatím) nenarazil – WhatsApp, MiBand, Waze, IDOS, Meteoradar, Jízdenky od Student Agency. Dokonce hra Heartstone běhá ještě lépe a rychleji než na lenovu se 3 GB RAM. Jediné co mi chybělo je aplikace c;geo – tu v App store nehledejte. Místo ní používám pro mě dostačující originál Geocaching appku.

Co mě potěšilo:

🤖 Tenhle web je bez reklam! 🤖
💸 Nesbírám a neprodávám data návštěvníků. 💸
🕵️‍♂️ Respektuji Vaše soukromí. 🕵️‍♂️
🌎 Píšu pro dobro lidstva. 🌎

❤️ Líbí se Vám článek? ❤️

Kupte mi kafe!

Baterie – tady jsem fakt zíral s otevřenou pusou. Oproti 6″ lenovu které mělo 4000 mAh baterii má tento 4″ drobek kapacitu baterie „jen“ 1624 mAh. Přesto vydrží při běžném používání od rána od 07:00 do druhého dne do oběda, stejně jako tomu bylo u lenova. Přispívá tomu podle mě nejen nižší rozlišení displeje (není na úkor kvality), ale především lepší práce s řízením aplikací.

Zátěžovým testem byla cesta z Prahy na Okoř s nainstalovanou aplikací Mapy.cz. Na telefonu zásadně nevypínám GPS, wifi, data a podobně, vše je stále zapnuté. Přesto jsem čekal, že po cestě, kdy každou chvíli kontrolujete zda jdete po správné trase a iPhone vlastně celou dobu jen probouzí a zas uspává GPS a načítá polohu, tak že se baterie brzy „vytříská“. A ono ne. Když jsem po celodenní tůře dorazil domů, bylo v baterii ještě cca 40% energie! To bylo tedy velké wow, lenovo s třikrát tak větší kapacitou by na tom bylo jistě o něco hůře, obvykle tam po adekvátní zátěži zůstávalo cca 20%.

Co mě naštvalo:

Chybí něco jako správce souborů – zkrátka Apple nepočítá s tím, že byste si chtěli soubory překopírovávat do jiných složek a už vůbec ne s tím, že by soubory které jste v jedné aplikaci stáhli, mohly být nativně otevírány v aplikaci jiné. Tady asi vidím největší mínus. Prostě nejde na první dobrou stáhnout film z uloz.to a pustit si ho. Cesty ale samozřejmě jsou, sice neoficiální, ale funkční.

Občas mi také chybí tlačítko „zpět“.

Shrnutí:

Musím přiznat, ač jako starý Androiďák, že přechod pro mě byl hračkou a žádné další potíže, krom uvedených jsem nezaznamenal. Až mě to samotného upřímně překvapilo. Na druhou  stranu se nedostavil žádný wow efekt (krom výdrže baterie), jsou to spíše drobné radosti a vylepšení, které pomohou a potěší.

Z těchto užitečných kravinek mohu jmenovat například:

  • LivePhotos, kdy se udělá sekvenční snímek a ten pak vypadá jako krátké videolive-photos_480
  • Sdílení zkopírovaného textu – pokud nějaký text označíte, můžete ho rovnou sdílet do nějaké aplikace, například do Facebooku kdy rovnou vytvoříte nový příspěvek
  • TouchID – díky potvrzení otiskem prstu se nemusíte přihlašovat dlouhým heslem do aplikací, které ho podporují – za mě třeba ProtonMail, SSH klient, kde mám uložená hesla k serverům atd.
  • Hardwarový přepínač na ztlumení hlasitosti a opětovné zapnutí vyzvánění
  • Nepotřebujete ukončovat aplikace
  • Na ikoně Kalendáře se ukazuje aktuální datum, na ikoně Hodin zas čas, na Počasí vidíte aktuální počasí… prostě nepotřebujete widgety na ploše
  • V horní stahovací liště s oznámeními je super funkce „Veřejná doprava“ od Google – ukáže vám jaké spoje, za jak dlouho odjíždějí jakým směrem, vzhledem k Vaší aktuální poloze
  • Na zprávy SMS/FB Messenger apod. lze odpovídat rychle i ze zamčené obrazovky – to jde samozřejmě vypnout, jelikož je to potencionální riziko
  • Pokud zadáte 5x špatně kód na odemykací obrazovce, můžete to znovu zkusit až za minutu….

A dalo by se určitě pokračovat. Takže abych to úplně shrnul, s novým telefonem i systémem jsem spokojen, dokonce jsem spokojen mnohem více, než jsem původně čekal.

 

🤖 Tenhle web je bez reklam! 🤖
💸 Nesbírám a neprodávám data návštěvníků. 💸
🕵️‍♂️ Respektuji Vaše soukromí. 🕵️‍♂️
🌎 Píšu pro dobro lidstva. 🌎

❤️ Líbí se Vám článek? ❤️

Kupte mi kafe!