Operačnímu systému  Android jsem fandil ještě před tím, než spatřil světlo světa. Chvíli po tom, co se chytl i v ČR jsem si s ním začal hrát i já. Na prvním chytrém telefonu jsem začínal s Androidem 2.2 Froyo a prošel si celým jeho vývojem až k posledním buildům verze 6 Marshmallow na mnoha různých zařízeních.

Po letech však nastala změna. Jel jsem si takhle jednou z firemní oslavy, která se velmi vydařila a v klidu jsem si komatil v tramvaji, když tu mě probralo, jak mi někdo vytahuje moje 6″ Lenovo z kapsy. Mihl se stín, já za ním vyběhl ven, ale viděl jsem již jen postavu utíkající do dálky. A to byl ten zlomový moment.

Ráno jsem krom kocoviny stál před rozhodnutím – co si pořídit za telefon? Nedalo se moc otálet, bez telefonu být nemohu, mám dvě malé děti a také práci, kde je potřeba být na příjmu. Stál jsem tedy před volbou – nový Nexux P, nebo iPhone. Aniž bych nad tím moc přemýšlel, objednal jsem si iPhone SE.

t400-m400_Apple iPhone 5S 16GB Space Grey

Co mě k tomu vedlo?

  • Updaty a upgrady – asi hlavní důvod, proč jsem se po letech rozhodl změnit platformu. Zkrátka mě štvalo, že tablet za 6 000 dostal během tří let jen update, který opravil pár bugů. Upgrade ze zastaralého Androidu 4.2 na novější se nekonal. Ještě více mě pak štvalo, že můj poslední telefon, Lenovo Vibe Z2 PRO, který začínal s cenovkou 18 000 a byl vlajkovou lodí roku 2014/2015 zůstal na Adnroidu 5 a Lenovo se ho rozhodlo již na novější šestku neupgradovat. WTF?
  • Zranitelnosti – to je bez diskuze, Android je díky své rozšířenosti a otevřenosti často napadanou platformou. Kdyby vycházely okamžitě bezpečnostní updaty, nebyl by to takový problém, ale vzhledem k tomu, že výrobci na to dlabou (je potřeba prodávat nové modely s aktuálnějším OS), je to problém. Zvlášť pokud pracujete ve firmě která řeší bezpečnost IT.
  • Nuda – operační systém od Googlu jsem znal poměrně dobře, krom domácího použití jsem s ním pracoval i v zaměstnání, kde byla podpora produktů ESET v tomto systému na mně. Díky tomu jsem poznal soustu modelů, výrobců, úprav, alternativních ROM, flashovacích nástrojů a podobně. Po cca pěti letech si dovolím tvrdit, že jsem znal téměř všechny možnosti systému a neměl mě moc čím překvapit.
  • Velikost – poslední dobou mi připadalo 6″ už trochu moc. Sice to bylo fajn při použití jako navigace v autě, ale telefon často vyčuhoval z kapsy, což se mu i stalo osudným.

2016-07-29_083809

Začátky

Nebylo to poprvé, co jsem držel jablko v ruce. Do ruky se mi dostal iPhone, iPad i MacBook takže jsem nějaké základy měl. Také jsem nebyl plný iluzí jako většina nových „epláků“ že se jedná o bezproblémový systém. Nejednou jsem viděl crashnout aplikaci, stejně jako v Androidu, jen tady (v  iOS) se neukáže žádná otravná hláška – appka prostě zmizí.

Photo by Ivan Masopust :)

Hned po spuštění nového telefonu je potřeba klikat a nastavovat, co se do vás vejde. Od appleID, které je lepší mít vytvořené předem, přes Wifi, zemi, jazyk, až po TouchID – odemykání a potvrzování otiskem prstu. Netřeba asi dodávat, že v tu chvíli je záhodno být v dosahu nějaké wifi, jelikož budete asi masivně synchronizovat a stahovat. Jako klasický Androiďák mám všechna data jako jsou kontakty, fotky, poznámky a další spárované s google účtem. Takže to bude první věc, kterou je potřeba udělat.

Přidání google účtu

🤖 Tenhle web je bez reklam! 🤖
💸 Nesbírám a neprodávám data návštěvníků. 💸
🕵️‍♂️ Respektuji Vaše soukromí. 🕵️‍♂️
🌎 Píšu pro dobro lidstva. 🌎

❤️ Líbí se Vám článek? ❤️

Kupte mi kafe!

  1. Přejděte do Nastavení > Pošta, kontakty, kalendáře. Potom klepněte na Přidat účet.
  2. Vyberte Google a klepněte na něj.
  3. Zadejte svou e-mailovou adresu a heslo.
  4. Klepněte na Další a počkejte, až Mail váš účet ověří.
  5. Vyberte obsah, který chcete synchronizovat. Klepněte na Uložit.Detaily pak naleznete zde : https://support.apple.com/cs-cz/HT201320

První problém

Email se začaly synchronizovat, aplikace mi nabídla zobrazování počtu nových emailů v kolečku u ikony, ale co to tam je za číslo? 3600 nových emailů? Po chvilce bádání jsem zjistil, že sychronizace způsobila označení všech emailů za posledních 5 let jako nepřečtených. A to nejen lokálně v iPhone, ale přímo na gmailu! Kdepak asi soudruzi udělali chybu? Těžko říci, ale s totožným problémem jsem se setkal již před dvěma lety, takže to evidentně nikoho moc netrápí. Přitom dle netu se jedná o častý problém. A logicky je blbost označovat 3000 mailů jako přečtené. Zde je pak řešení.

Přejděte do webového rozhraní gmailu, ideálně na PC.

Do pole pro vyhledávání napište: is:unread

how-to-mark-unread-emails-as-read-gmail-1

Klikněte na tlačítko „Vybrat“ a zvolte „Označit vše“.

how-to-mark-unread-emails-as-read-gmail-2

To označí pouze konverzace na stránce. Proto je potřeba kliknout na možnost „Vybrat všechny konverzace odpovídající těmto kritériím“.

how-to-mark-unread-emails-as-read-gmail-3

Poté konečně klikněte na „Označit jako přečtené“.

how-to-mark-unread-emails-as-read-gmail-4

Gratuluji, právě jste hacknuli bug v Apple Mailu 🙂

 

No, to by zatím asi na jeden článek stačilo. Pokračování příště 🙂

🤖 Tenhle web je bez reklam! 🤖
💸 Nesbírám a neprodávám data návštěvníků. 💸
🕵️‍♂️ Respektuji Vaše soukromí. 🕵️‍♂️
🌎 Píšu pro dobro lidstva. 🌎

❤️ Líbí se Vám článek? ❤️

Kupte mi kafe!