V minulém článku o vyhledávači DuckDuckGo a svobodném prohlížeči Brave jsem nakousl myšlenku, že život bez Googlu je vlastně fajn. Přechodem na toto kombo jsem začal proces něčeho, co bych nazval degooglizace.

Proč opustit Google

Abyste viděli i do pozadí věci a nemysleli si, že se z mé strany jedná o nějaký módní výstřelek, uvedu i trochu historie. Když se Google kdysi objevil, hned jsem si ho oblíbil. Bylo to někdy na přelomu milénia a tenkrát to byla geniální náhrada za indexáty jako byla Altavista, Yahoo či české alternativy jako Atlas, Volný a začínající Seznam. 

Google, který opravdu dokázal vyhledat to co jste potřebovali, se brzy prodral mezi špičku ve své kategorii. Později přišel s revolučním G-mailem a já hned sháněl pozvánku, abych se mohl také připojit. Když pak začaly přicházet první „smartphony“ a proslechlo se, že Google chystá svůj operační systém, byl jsem jak na trní. V momentě kdy se dostala ven informace, že bude dokonce postaven na linuxu, prodělal jsem několik nefalšovaných nerdgasmů. Mezi mé první chytré telefony patřilo nějaké LG, na kterém běžel Android 2.2 (Froyo). 

Od té doby jsem byl, tehdá ještě nevědomky, lapen do sítě, ze které se velmi špatně uniká. Google spouštěl další a další služby, vzájemně je propojoval a vytvářel si tak vlastní ekosystém. Já všechny pochopitelně využíval, vždyť to bylo zdarma a od cool Googlu. S tím jak společnost rostla, měnila se pomaloučku, polehoučku z jednoduchého vyhledávacího enginu a výrobce otevřeného mobilního operačního systému na Velkého bratra. Je to jak s těmi žábami, kterým se postupně zvyšuje teplota vody v hrnci.

Aktuálně je situace taková, že Google čte Vaše maily, analyzuje dokumenty, obličeje a metadata na Vašich fotografiích, sleduje Vaši polohu a trasy skrze Google mapy a mnoho dalšího. Všechna data o milionech uživatelů má jako na talíři. A všechna tato data samozřejmě zpeněžuje. Nic pochopitelně není zadarmo, jak jsem si dříve myslel. Zde platíte cenou nejvyšší – ztrátou svého soukromí. Dovolím si říci, že Google má o Vás mnohem detailnější informace, než náš státní aparát. I když u České státní správy a stavu její digitalizace se není čemu divit 🙂

A Google je všude. Je jedno jestli máte linuxový notebook, iPad, nebo PlayStation. Jeho vyhledávač a YouTube pustíte prakticky kdekoliv. Slovo Google je i v tištěných encyklopediích a také se stalo synonymem pro vyhledávání. Schválně, jak často sami říkáte „Vygoogli si to“? Navíc i když ho nepoužíváte Vy, sleduje Vás. Jak? Pomocí Google Analytics a skriptů, které mají webmasteři na většině webů. Moc pěkná infografika na toto téma je na stránce https://donttrack.us/#1.

Google tak naprosto přesně cílí reklamy, které se customizují podle toho, kde se zrovna nacházíte, dle vyhledávaných termínů Vám nabízí (podsouvá) zboží inzerentů, kteří zaplatili nejvíce, napříč všemi Vašimi zařízeními a s ďábelskou lstivostí využívá všechna telemetrická i jiná data, která mu vědomky či nevědomky svěříte. Víte, že Google dokáže určit Vaši polohu podle Wi-fi sítě, ke které jste zrovna připojeni? To by nebylo tak strašné, kdyby její heslo nebylo uloženo ve Vašem mobilu, poháněném Googlím operačním systémem. Dá se s nadsázkou říci, že Google má hesla, a tedy i potenciální přístup, do většiny Wi-fi sítí na světě… Brrrr.

🤖 Tenhle web je bez reklam! 🤖
💸 Nesbírám a neprodávám data návštěvníků. 💸
🕵️‍♂️ Respektuji Vaše soukromí. 🕵️‍♂️
🌎 Píšu pro dobro lidstva. 🌎

❤️ Líbí se Vám článek? ❤️

Kupte mi kafe!

No a mě zkrátka došla trpělivost a rozhodl jsem se již téměř vroucí hrnec opustit.

Jak z kola ven

Pokud se chcete od Googlu odprostit, nezoufejte, jde to a není to zas tak strašné. Musím ale zmínit, že budete muset udělat pár kompromisů. Podle mě to však za nově nabytou digitální svobodu stojí.

Předpokládám, že pokud Google používáte a dočetli jste se až sem,  máte u něj hromadu dat a nebudete o ně chtít přijít. Sám Velký bratr pro Vás naštěstí má nástroj (musel splnit nějaké legislativní podmínky) který to umožňuje. Jmenuje se Google Takeout a je dosti jednoduchý na použití.

Stačí si zaklikat o jaká data máte zájem a Google poté vytvoří archiv, který si budete moci stáhnout z e-mailu, který Vám po dokončení archivace dat přijde. Vytvoření archivu trvá několik hodin či dní v závislosti na objemu dat, která chcete backupovat.

Ok, takže tím máte zálohy všech podstatných dat jako jsou e-maily, fotografie, kalendář, poznámky a další. Teď přijde ta těžší část.

Hledání alternativ

Budete se muset rozloučit s komplexně propojeným ekosystémem – zkrátka jediná cesta, jak zabezpečit svá data a tedy i své soukromí, je co nejvíce je izolovat do různých samostatně nezávislých částí.

Vyhledávač

Zde bych s klidným svědomím doporučil DuckDuckGo.

Prohlížeč

Osobně mě uchvátil Brave, ale můžete využít třeba i Chromium, což je Googlu zbavená svobodná verze prohlížeče, případně Firefox, Safari, Operu, Vivaldi, Maxthon a pokud jste masochisti, tak i Edge. Správce hesel v Chromu pak nahraďte třeba českým Sticky Password, nebo rychle rostoucí Dashlane či LastPass.

Stáhněte si Brave pomocí tohoto odkazu, přispějete tak na provoz tohoto webu: https://brave.com/spa102

Hangouts / Allo

Je asi naivní to nahrazovat Messengerem od Facebooku, kterému patří i WhatsApp, takže bych volil alternativu v podobě aplikací jako je Telegram, nebo Signal. Obě mají end-to-end šifrovanou komunikaci a nehrozí tak, že by Vaše zprávy někdo analyzoval.

Google Maps

V Čechách máme skvělé domácí Mapy.cz od Seznamu, tak proč pro jednou nepodpořit domácí produkci? Alternativně zkuste vyhledat (všimněte si, že nepoužívám „vygooglit“) Open Street Maps.

G-mail

Alternativ je nespočet, běžné freemaily nebudu vypisovat.  Pokud chcete něco spešl, a budeme se bavit o bezpečnosti, doporučil bych určitě ProtonMail.

Google Dokumenty

Těm jsem nikdy nepřišel na chuť a beztak musím uznat, že kolem kanceláří to má nejlépe pořešené Microsoft, takže rozhodně Office365.

Google Photos

V podobě online galerie jsem objevil náhradu v aplikacích Ever, nebo ShoeBox. Nakonec jsem dal ale přednost záloze fotek přímo na domácí NAS, kterým jde rovnou nahradit i Google Drive.

 

Přechod na jiný ekosystém

Další možností je jen změnit ekosystém. Apple nabízí vlastní a byť se může zdát, že jen přecházíte z deště pod okap, za mě je to menší zlo. Apple spoustu dat uchovává výlučně ve Vašem zařízení a nesdílí je dále, už v základu nabízí krom Googlu alternativní vyhledávač DuckDuckGo. V jablečném ekosystému se Google dost inspiroval, byť jeho kvalit nikdy nedosáhl.

Pokus tedy přesedláte na Apple, budete si užívat vyladěných funkcí a to tak, že například na telefonu na WC rozepíšete e-mail a když pak zasednete za Mac, zkrátka pokračujete tam, kde jste přestali. Synchronizují se samozřejmé i poznámky, vyhledávání, fotografie, kalendáře, Apple mapy a mraky dalších věcí. Vše je snadné a duchu hesla „It just works“ – na své si přijdou jak obyčejní smrtelníci, kteří si s technikou netykají, tak i profíci. Ano, je to dražší, ale nemusíte moc řešit antiviry, správce hesel, office, blokaci reklam, zálohování ani spoustu dalšího softu, vše je již součástí systému. Pokud mi nevěříte, nebo Vás to zaujalo, mrkněte třeba na tento článek. S produkty Applu zkrátka po Googlu ani nevzdechnete 🙂

Život bez Googlu

Je překvapivě v pohodě. První věc, která mě překvapila, je ta, že nikde nejsou skoro žádné reklamy 🙂 Když pak sednete k PC někoho jiného, webové stránky skoro nepoznáte. Toho však lze docílit i obyčejným použitím AdBlocku. Druhá věc byly ta, že to bylo překvapivě snadné a nic mi nechybí. Ano, někdy musím kliknout dvakrát, místo jednou, ale to mi vůbec nevadí. Navíc mám upřímnou (a zlomyslnou) radost z toho, že pro Google jsem najednou prostě zmizel. Nemůže analyzovat behaviorální vzorce mého chování, předvídat ho a cpát mě tak do uměle vytvořené bubliny o kterou nestojím. Opravdu se cítím svobodnější, byť to může působit jako klišé.

Je to zkrátka fajn pocit vystoupit z davu. Ještě lepší pocit pak je, když k tomu pomůžete i někomu dalšímu. A proto vznikl tento článek. Nechci, abyste se stali obětí zlé korporace, ve kterou se ten kdysi tak cook Google proměnil, a ta Vás pak měla v hrsti. Co si budeme povídat, Google (a další) na nás má za ta léta tolik kompromitujících materiálů, že by každá tajná služba (se kterými spolupracuje) mohla závidět. Zní to jako totální paranoia?

Možná trochu ano. Ale vězte – to, že jste paranoidní, ještě neznamená, že po Vás nejdou.

 

 

 

 

🤖 Tenhle web je bez reklam! 🤖
💸 Nesbírám a neprodávám data návštěvníků. 💸
🕵️‍♂️ Respektuji Vaše soukromí. 🕵️‍♂️
🌎 Píšu pro dobro lidstva. 🌎

❤️ Líbí se Vám článek? ❤️

Kupte mi kafe!